• DSC_0051_942x300
  • DSC_0052_942x300
  • DSC_0337_942x300
  • slideshow
  • DSCF0876_942x300
Skip to content
Jesteś w:
Festiwal Otwarte Ogrody 2017 we Włochach - PROGRAM Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.06.2017.
Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję Festiwalu Otwarte Ogrody we Włochach, która odbędzie się w dniach 24-25 czerwca. Wśród atrakcji wycieczka śladami włochowskich pisarzy, koncert i wspomnienia rodzinne w Willi Kłosia, wystawa włochowskich artystów w Willi Generała na ul. Śląskiej, Ogród Zdrowia, Ogród Dzieci, spotkanie dot. ogrodnictwa miejskiego, sąsiedzka wyprzedaż i zwiedzanie włochowskiej Straży Pożarnej! 

SOBOTA, 24.06.2017
10:30 Ogrodnictwo miejskie: ogród w zgodzie z naturą
Lokalizacja: ul. Żeleńskiego 9
Gospodarz: Ludmiła Zach
Prowadząca: dr hab. Beata Gawryszewska, SGGW
Mieszkańcy poznają zasady urządzania ogrodu przyjaznego środowisku m.in. dowiedzą się jak zrobić kompost przydomowy, jakie rozwiązania można zastosować zamiast trawnika, jak zaprosić zwierzęta do ogrodu, a także poznają najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów. Gospodarze podzielą się swoją przygodą z miejskim ogrodnictwem oraz zaproszą na degustację swojego specjału - dżemu z zielonych pomidorów. W programie także sąsiedzka wymiana sadzonek. 

12:00-15:00 Kulturalna Wyprzedaż Sąsiedzka
Lokalizacja: Stawy Cietrzewia – skwer między ul. Krańcową i ul. Zosi
Prawdziwa gratka dla miłośników kultury i sztuki! Podczas wyprzedaży mieszkańcy będą sprzedawać i wymieniać się m.in. książkami, filmami, płytami z muzyką, plakatami. Po okazyjnych cenach będzie można m.in. poszerzyć swoją biblioteczkę o bestsellery i klasyki literatury. Wyprzedaży będzie towarzyszyć wystawa fotografii Marty Parady. 
UWAGA: zgłoszenia mieszkańców chcących wystawić stoisko prosimy przesyłać na wlochy@wlochy.org.pl. Liczba miejsc ograniczona. 

14:30  Ogród dzieci 
Lokalizacja: Stawy Cietrzewia – skwer między ul. Krańcową i ul. Zosi
Prowadząca: dr hab. Beata Gawryszewska, SGGW
Na malowniczej polanie w Parku Cietrzewia dzieci zostaną zaproszone do niezwykłej opowieści o drzewach. Dowiedzą się jak żyje drzewo, jak je, pije, oddycha, poznają różne ich gatunki. Ponadto podczas warsztatów maluchy wykonają korony z liści, a także udekorują własnoręcznie doniczki, w których następnie posieją nasionka.

16:30 Ogród sztuki w Willi Generała
 Lokalizacja: Willa Generała, ul. Śląska 15
Gospodarz: Firma Buszrem
Po raz pierwszy przedwojenna „Willa Generała” otworzy swój ogród dla mieszkańców Włoch. To doskonała okazja, by przyjrzeć się z bliska jej unikalnej architekturze poddanej rewitalizacji przez firmę Buszrem. W ogrodzie Willi swoje prace zaprezentują włochowscy artyści m.in.: Barbara Kowalska, Barbara Kowalczyk, Danuta Kasińska, Joanna Łopusińska, Maria Domańska, Paweł Czajkowski, Teresa Czosak. Na najmłodszych będzie czekał Kącik Sztuki Dziecięcej.
*W przypadku deszczu ekspozycja zostanie przeniesiona pod dach Willi.


 
 
NIEDZIELA, 25.06.2017

10:00 Wycieczka śladami włochowskich pisarzy
Zbiórka: pod bramą szkoły na ul. Cietrzewia 22a
Partnerzy: Magda Foks/Fundacja Stare Nowe Włochy, Wojciech Deszczyński
W ramach wycieczki będziemy podążać śladami pisarzy: Marka Nowakowskiego, Wojciecha Albińskiego i Jerzego Ficowskiego. Literatom przyjrzymy się szukając ich związków z Włochami. W spacerze można uczestniczyć pieszo lub na rowerze, zapraszamy też dzieci. Podczas wycieczki odsłonięte zostaną tablice upamiętniające pisarzy w miejscach, w których mieszkali: na ul. Dziupli, ul. Plastycznej i ul. Łuki Wielkie – to realizacja projektu mieszkańca Włoch Wojciecha Deszczyńskiego w ramach budżetu partycypacyjnego dzielnicy.  

12:00 Zwiedzanie włochowskiej Straży Pożarnej
Lokalizacja: ul. ks. Chrościckiego 76
Gospodarz: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP nr 2
Początki Straży Pożarnej w naszej dzielnicy sięgają 1926 roku. W programie wycieczki ekspozycja starych zdjęć ilustrujących historię jednostki, oglądanie zabytkowych wozów strażackich m.in.: unikatowej w skali kraju sikawki parowej z 1908 roku, drabiny Magirus-Deutz z 1961 roku, pojazdów Star 21 i Star 25 z lat ’70. W rolę przewodników wcielą się włochowscy strażacy.


14:00 Ogród zdrowia
Lokalizacja: ul. Milanowska 13
Gospodarz: rodzina p. Milewskich
Partnerzy: Stowarzyszenie Dietanova, Fizjoartis, Fizjoduet, Psia Kostka

14:10 technolog żywności mgr inż. Agnieszka Kurian opowie jak czytać etykiety na produktach spożywczych  – na co zwracać uwagę? Jakie triki stosują producenci żywności? Czy sok jest zawsze sokiem? 

14:30 specjalista ds. żywienia mgr inż. Ilona Józiak ze Stowarzyszenia Dietanova opowie jakie są najnowsze zalecenia w żywieniu dzieci i co to jest „zasada 5 x U”. Opowie też o tym, co jeść i dlaczego, żeby pozytywnie kształtować nawyki żywieniowe naszych dzieci.

15:00 Przedstawiciele gabinetu Fizjoartis poprowadzą zajęcia Pilates z elementami ćwiczeń mięśni głębokich odpowiadających za stabilizację kręgosłupa. Zapewniamy maty do ćwiczeń. 

15:20 Przedstawiciele gabinetu Fizjoduet poprowadzą naukę auto-masażu. 

W programie także bezpłatne porady dietetyczne i konsultacje fizjoterapeutów m.in. dla osób z przewlekłymi bólami kręgosłupa i stawów, kobiet w ciąży i po ciąży w zakresie poprawnego funkcjonowania mięśni dna miednicy, a także biegaczy dot. poprawnej techniki biegu i odpowiedniego doboru obuwia. Dla chętnych bezpłatny masaż. Na dzieci będą czekać zabawy sensomotoryczne.
Ponadto Kącik Zdrowego Pupila: porady weterynaryjne, jakie rośliny w ogrodzie są szkodliwe dla zwierząt, nauka pierwszej pomocy dla psów i kotów, porady dot. żywienia. 
 
•    16:00 Ogród Willi Kłosia
Lokalizacja: ul. Kłosia 7
Gospodarz: rodzina p. Ćwiklińskich i Kożuchowskich
Willa Kłosia to jeden z najpiękniejszych budynków w Starych Włochach. To tu przed wojną odbywały się słynne bale charytatywne i rozwijało się lokalne towarzystwo sportowe. Podczas spotkania poznamy bliżej postać Czesława Kłosia - wybitnego inżyniera i przedwojennego włochowskiego społecznika. O losach jego i całej rodziny opowie wnuczka – p. Elżbieta Ćwiklińska - Kożuchowska. Spotkanie będzie także okazją do obejrzenia unikatowych zdjęć i pamiątek z archiwum rodziny Kłosiów.

•    17:00 „Ciepły Wieczór” w Willi Kłosia - koncert
Lokalizacja: ul. Kłosia 7
Gospodarz: rodzina p. Ćwiklińskich i Kożuchowskich
W klimatycznym ogrodzie Willi Kłosia dla mieszkańców zaśpiewa nie kto inny, ale prawnuczka Czesława Kłosia, Honorata Kożuchowska! Wraz ze swoim zespołem „Ciepły wieczór” w składzie: Marcin Olak - gitara jazzowa/ banjo, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Maciej Strzelczyk – skrzypce – wykona przedwojenne i powojenne piosenki z repertuaru m.in. Mieczysława Fogga, Wiery Gran, Kaliny Jędrusik.
*W przypadku deszczu spotkania o godz. 16:00 i 17:00  zostaną przeniesione pod dach Willi.


Organizacja Festiwalu jest dofinansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy - Dzielnicy Włochy.
 
PARTNERZY FESTIWALU: Fundacja Stare Nowe Włochy, Anca Cars, Buszrem, Fizjoartis, Fizjoduet, Psia Kostka, Stowarzyszenie Dietanova 

Zmieniony ( 15.08.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Projekt Aktywni mieszkańcy kształtują przestrzeń Miasta-Ogrodu Włochy 2014-2015 realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. fba-logo.jpg
 
pfdim-logo.jpg
 
eea-logo.jpg
Projekt strony został sfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014 w ramach programu
fio-logo.jpg

Informacja o ciasteczkach

Portal Informacyjny- Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy to informacje na tematy takie jak: Dzielnica Włochy, Stare Włochy, Nowe Włochy.